Menu

Kupuji a daruji nemovitost či podíl v bytovém družstvu

S našimi vzory prodáte či koupíte jakoukoli nemovitost nebo družstevní byt. Na vše jsme pamatovali a se smlouvou budou spokojeni všichni, i katastr nemovitostí. Nebo si přejete obdarovat své blízké? I pro tyto situace máme řešení.

Balíček vzorů pro situaci

Kupuji a daruji nemovitost či podíl v bytovém družstvu

1 490 Kč

Předplatné na 1 rok / neomezené vytváření dokumentů

6 vzorů

Vzor

SMLOUVA O DAROVÁNÍ NEMOVITÉ VĚCI

Darování nemovitosti je vážná věc. Jde totiž obvykle o dar, který má velkou hodnotu. Darování nejčastěji probíhá mezi osobami blízkými Někdo chce mít vypořádaný majetek za života, aby se potomci po jeho smrti kvůli majetku nerozhádali. Někdo má více nemovitostí a může tak konkrétně určit, co komu připadne. Nebo je důvod mnohem prostší: dárce chce ušetřit své děti průtahů s dědickým řízením a placení poplatků. Nezapomeňte, že v případě darování nemovitosti musí být smlouva vždy písemná! Bude se vám hodit náš vzor darovací smlouvy, který pohlídá, aby smlouva obsahovala všechny podstatné náležitosti. 

Vzor

Nabídka ke koupi spoluvlastnického podílu

  • Máte nemovitost ve spoluvlastnictví? Pak vězte, že jste svázáni nejen společenskými ohledy, ale i právními pouty. Chcete-li svůj spoluvlastnický podíl na nemovitosti převést (prodat nebo i darovat) na osoby, který občanský zákoník nepovažuje za osoby vám blízké (zjednodušeně řečeno mimo nejbližší rodinu), musíte umožnit spoluvlastníkům, aby si podíl koupili oni. Náš vzor vám realizaci vašeho záměru maximálně usnadní.

Vzor

Prohlášení o nevyužití předkupního práva ke spoluvlastnickému podílu

  • Nemají-li spoluvlastníci zájem o odkup vašeho spoluvlastnického podílu ke sdílené nemovitosti, můžete je požádat, aby svůj nezájem vyslovili písemně a tím přispěli k tomu, že převod vašeho podílu na zájemce proběhne rychleji. S naším vzorem je to jednoduché.

Vzor

SMLOUVA O KOUPI ČLENSKÉHO PODÍLU V BYTOVÉM DRUŽSTVU

Když vlastníte družstevní byt, vy sami jste v něm nájemníkem. Jak je to možné? To přeci nedává smysl! Nejedná se totiž o vlastnictví bytu, ale pouze o vlastnictví členského podílu v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo na nájem bytu. Koupí družstevního bytu (správně koupí členského podílu v bytovém družstvu) se právně stanete členem družstva a nájemcem družstevního bytu. Fakticky byt užíváte, jako by byl váš vlastní. Vypadá to komplikovaně, ale s naším vzorem proběhne koupě členského podílu v družstvu hladce. Vy už si můžete dělat jen starosti, jak byt zařídíte.

Vzor

SMLOUVA O DAROVÁNÍ ČLENSKÉHO PODÍLU V BYTOVÉM DRUŽSTVU

Bydlíte v družstevním bytě a chcete ho přenechat dětem či vnoučatům. Jak to udělat, když ten byt vlastně není váš? Jako člen družstva totiž vlastníte „jen“ členský podíl v družstvu. Řešení je jednoduché – členský podíl lze darovat (tzn. bezplatně převést vlastnictví). S podílem je totiž spojené právo nájmu družstevního bytu. S naším vzorem hravě zvládnete připravit jednoduchou a funkční smlouvu o darování členského podílu v družstvu. K převodu dojde podpisem smlouvy, souhlas družstva nepotřebujete. Nezapomeňte však družstvo o změně řádně informovat. Zvažte také, zda při předání bytu nechcete sepsat protokol o předání a převzetí, který vám nabídneme při vytváření vaší smlouvy.

Vzor

SMLOUVA O SMĚNĚ POZEMKŮ

Můžete se stát, že máte něco, co se líbí a hodí sousedovi a on naopak něco, co byste si přáli mít vy. Nemusíte sepisovat dvě kupní smlouvy, situaci vyřeší směnná smlouva. Jelikož v praxi dochází spíše ke směně nezastavěných pozemků, typicky zemědělských, nežli domů či bytů, náš vzor míří jen na tyto případy směny. Spolehněte se, Vzorné Právo vás přípravou smlouvy bezpečně provede.