Menu

Blog

Nejnovější články

Vyberte si správný vzor!

14. 09. 2022 Autor: Vzorné Právo

Zapojte mládež - i letos o prázdninách

16. 06. 2022 Autor: Vzorné Právo

Bydlení pro uprchlíky

01. 04. 2022 Autor: Vzorné Právo

01. 02. 2023 Datové schránky od 1. 1. 2023 povinné pro všechny OSVČ a všechny právnické osoby

Kategorie: Podnikání , Aktuality Autor: Vzorné Právo

K 1. 1. 2023 nabyla účinnosti další novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických komunikacích, na jejímž základě jsou v období od ledna do konce března 2023 datové schránky zřizovány povinně velkému množství fyzických i právnických osob, které dosud datové schránky mít nemusely. Komu letos stát zřídil nebo brzy zřídí datovou schránku, jak zřízení datové schránky probíhá a na co si dát v souvislosti s datovou schránkou pozor?

Celý článek

14. 09. 2022 Vyberte si správný vzor!

Kategorie: Tipy pro vás Autor: Vzorné Právo

Vzorné Právo nabízí přes 230 vzorů dokumentů. Jak si mezi nimi vybrat?

Celý článek

04. 07. 2022 Zvýšení cen služeb poskytovaných spolu s nájmem - lze jednostranně zvýšit zálohy?

Kategorie: Nemovitosti , Tipy pro vás Autor: Šárka Kalinová

Situace:
Bydlíte v nájemním bytě a ve smlouvě máte sjednané nejen nájemné, ale i výši záloh na služby, které pronajímatel poskytuje nájemci v souvislosti s nájmem (obvykle zejména dodávky tepla a vody, odvádění odpadních vod, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu – přesný rozsah závisí na situaci v domě a případném ujednání mezi nájemcem a pronajímatelem).

Nyní Vám pronajímatel poslal dopis, kterým Vám oznamuje zvýšení záloh s odůvodněním, že se zvýšila cena poskytovaných služeb. Má na to pronajímatel právo? A musíte takto zvýšené zálohy platit?

Celý článek

16. 06. 2022 Zapojte mládež - i letos o prázdninách

Kategorie: Zaměstnání , Aktuality Autor: Vzorné Právo

Za čtrnáct dní skončí většině studentů školní rok, po dvou nestandardních letech rok z těch normálnějších. Pro část studentů letní prázdniny představují příležitosti si přivydělat a získat pracovní zkušenosti, zaměstnavatelům studenti zase pomohou pokrýt zvýšenou potřebu pracovních sil.

Jaká jsou ale pravidla zaměstnávání pracovníků mladších 18 let? Ve dnešním článku znovu publikujeme loňský obrazový průvodce zaměstnáváním mladistvých a nabízíme vzory s variantami i pro mladistvé zaměstnance. 

Řešíte-li nyní nikoli uzavření, ale naopak ukončení pracovněprávního vztahu, přečtěte si náš starší, ale stále aktuální článek plný užitečných tipů a vzorů. 

Přejeme Vám pěkné léto.

Celý článek

01. 04. 2022 Bydlení pro uprchlíky

Kategorie: Aktuality , Nemovitosti Autor: Vzorné Právo

Během března 2022 přišly do České republiky desetitisíce uprchlíků z Ukrajiny, těžce zasažené ruskou agresí započatou koncem února. Většina z nich našla dočasné bydlení a další potřebnou pomoc díky výjimečně intenzivní pomoci ze strany obrovského počtu jednotlivců, nejrůznějších institucí a státu.

Pomoci se uprchlíkům dostává často s odzbrojující rychlostí. I ve vypjaté situaci pak pomůže, pokud si strany najdou potřebný čas na zvážení svých možností a potřeb a promyšlení a dojednání podmínek pomoci / spolupráce.

Celý článek

31. 03. 2022 Daň z příjmů fyzických osob při směně družstevních bytů

Kategorie: Tipy pro vás , Nemovitosti Autor: Jan Bürger, Martin Švalbach

Situace:
Před rokem jste koupili dvě bytové jednotky v družstevním vlastnictví za cenu 6 milionů korun (předmětem vlastnictví jsou zde členské podíly v bytovém družstvu, vysvětlení pojmů najdete v blogovém článku zde). Nyní mají členské podíly hodnotu 8 milionů. Oba byty / podíly máte v úmyslu směnit za byt v osobním vlastnictví v hodnotě 11 milionů korun, s doplatkem 3 miliony korun. V novém bytě se chystáte bydlet. Budete platit daň z příjmů fyzických osob?
Na družstevních bytech vázne nesplacená anuita, hraje tato skutečnost pro daňové účely nějakou roli?

Celý článek

23. 03. 2022 Nová pravidla zaměstnávání občanů Ukrajiny v důsledku války na Ukrajině

Kategorie: Zaměstnání , Aktuality Autor: Vzorné Právo

Dne 21. března 2022 nabyly účinnosti dva zákony, které umožňují občanům Ukrajiny, prchajícím před ozbrojeným konfliktem probíhajícím na území jejich státu, volný přístup na trh práce v České republice. Jedná se o zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, podle něhož získávají občané Ukrajiny a někteří cizinci na území České republiky dočasnou ochranu (viz dále), a zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Oba zákony mají v tuto chvíli účinnost omezenou do 31. března 2023.

Celý článek

04. 03. 2022 Exekuce srážkami ze mzdy zaměstnance - zaměstnavatel má nyní nárok na paušální náhradu nákladů

Kategorie: Aktuality Autor: Vzorné Právo

Pro exekuce srážkami ze mzdy dosud platilo, že srážky provádí zaměstnavatel, u kterého je povinný z exekuce zaměstnaný, na vlastní náklady. To se nyní pro exekuce nařízené po 1. 1. 2022 mění. Jak?

Celý článek

11. 02. 2022 Cookies v roce 2022 už jen se souhlasem

Kategorie: Ochrana osobních údajů Autor: Vzorné Právo

Novela zákona o elektronických komunikacích, č. 300/2008 Sb., přinesla od 1. ledna 2022 mimo jiné i novou právní úpravu tzv. cookies, krátkých textových souborů, které se ukládají do počítače návštěvníkům webových stránek či zařízení uživatelů mobilních aplikací nebo z těchto zařízení získávají informace, identifikují uživatele a plní několikeré funkce – jednak umožnují či usnadňují používání stránek, a jednak sbírají data sloužící k analytickým či marketingovým účelům.

Celý článek

20. 01. 2022 Máte datovou schránku? Pravidelně ji kontrolujte

Kategorie: Podnikání , Aktuality Autor: Vzorné Právo

S prvním lednem roku 2022 nabyla účinnosti novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických komunikacích, která zavedla mimo jiné tzv. fikci doručení i pro soukromoprávní komunikaci realizovanou prostřednictvím datové schránky. Co to pro majitele datové schránky znamená?

Celý článek